Urlop macierzyński lub tacierzyński? A może ciężka choroba zakończona długim L4? Niektórych przerw w życiu zawodowym niestety nie da się uniknąć, a powrót do pracy zazwyczaj nie należy do miłych przeżyć. Dotyczy to szczególnie osób, którym zależy na elastycznym grafiku – wiele firm nie oferuje takiej możliwości. Na szczęście są takie branże, w których zmienne godziny pracy są powszechne. Oto zawody z elastycznym grafikiem, które są idealne dla osób wracających na rynek pracy!

Powrót na rynek pracy po przerwie – jakie wyzwania się z nim wiążą?

Powrót na rynek pracy po długiej przerwie zazwyczaj stanowi duże wyzwanie. Większość pracodawców niechętnie patrzy na kandydatów z luką w życiu zawodowym. Dotyczy to szczególnie młodych matek, które wciąż zmagają się z dyskryminacją na rynku pracy. Niestety problem ten nie jest możliwy do rozwiązania od strony pracownika. Jedyne, co może zrobić kandydat, to zaprezentowanie się z jak najlepszej strony oraz pokazanie, że nawet w trakcie przerwy nie straciło się zainteresowania życiem zawodowym.

Lista zawodów z elastycznym grafikiem

Elastyczny grafik jest szczególnie istotny dla młodych matek, które wracają na rynek pracy. W końcu nigdy nie wiadomo, kiedy pojawi się konieczność pójścia z lekarza z dzieckiem. Problematyczne jest też zapewnienie opieki – ktoś musi się przecież zajmować pociechą, nie tylko w dzień, ale też wieczorem oraz w nocy. To właśnie dlatego warto wybrać zawód, w którym można pracować w zmiennych godzinach lub wręcz samodzielnie ustalać czas i miejsce pracy. Oto lista zawodów z elastycznym grafikiem!

Sprzedawca

Sklepy są z reguły otwarte przez większość dnia. Dotyczy to szczególnie dużych supermarketów, które potrzebują dużej liczby pracowników. Większość firm zatrudniających sprzedawców oferuje im elastyczny grafik oraz możliwość wyboru takich dni oraz godzin pracy, jakie im pasują. Oczywiście zdarzają się wyjątki, a nie wszyscy menadżerowie uwzględniają wymagania pracowników, przez co czasami mają miejsce nieprzyjemne sytuacje. Mimo to praca dla sprzedawców w Warszawie oraz innych miastach stanowi dobry pomysł na powrót na rynek pracy – większość sklepów bez problemu dostosuje grafik do wymagań pracownika!

Grafik komputerowy

Osoby, które myślą o powrocie na rynek pracy, powinny zainteresować się zawodami wykonywanymi przez freelancerów, czyli wolnych strzelców. Praca na własny rachunek, szczególnie jeśli jest wykonywana przez internet, to idealne rozwiązanie dla osób potrzebujących elastycznych godzin pracy. Zadaniem grafika komputerowego jest zrealizowanie projektu zgodnie z otrzymanymi wytycznymi – czas i miejsce pracy z reguły nie mają znaczenia, o ile efekt zadowoli zleceniodawcę. To dobrze płatny zawód, ale żeby zacząć w nim pracę, trzeba dobrze znać programy graficzne i mieć portfolio wykonanych prac.

Copywriter

Copywriting, czyli pisanie tekstów na zlecenie, to ciekawy sposób na pracę jako wolny strzelec. Choć sztuczna inteligencja taka jak ChatGPT znacząco namieszała na tym rynku, to zleceniodawcy wciąż potrzebują specjalistów, którzy stworzą wysokiej jakości treści angażujące odbiorców. Podobnie jak w przypadku grafików komputerowych, najważniejszy jest efekt prac, a nie czas oraz miejsce realizacji zlecenia.

Pracownik call center

Praca w call center z reguły wiąże się z elastycznymi godzinami pracy. Większość infolinii oraz centrów obsługi klienta działa przez kilkanaście godzin dziennie, a niektóre firmy (np. banki) muszą zapewniać całodobową obsługę. Pracownicy call center mogą liczyć na elastyczny grafik uwzględniający ich możliwości oraz potrzeby. Zazwyczaj jednak trzeba co miesiąc wyrobić minimalną wymaganą liczbę godzin, a firmy niechętnie zatrudniają na pół lub trzy czwarte etatu.

Kierowca taksówki

Praca na taksówce lub w aplikacjach takich jak Uber lub Bolt to idealne rozwiązanie dla osób, które wracają na rynek pracy. Nie trzeba mieć wysokich kompetencji czy doświadczenia – wystarczy prawo jazdy oraz samochód. Większość kierowców jeździ wtedy, kiedy ma na to ochotę, a im więcej się pracuje, tym więcej się zarobi!

Artykuł sponsorowany