Wiadomość o tym, że jesteś w ciąży, to wielka radość, ale często też równie wiele pytań. Pojawiają się obawy o przebieg ciąży oraz różne związane z tym dolegliwości. Z pewnością interesuje Cię też termin porodu. Określenie go budzi sporo kontrowersji nawet wśród lekarzy. Dzieje się tak dlatego, że istnieje kilka teorii czym się kierować przy jego obliczaniu. Jedni mówią o tym, że wiarygodna jest data ostatniej miesiączki. Inni wskazują, że dużo pewniejsze jest kierowanie się pomiarami płodu dokonywanymi podczas badania USG. Która z nich jest bardziej prawdziwa?? Niestety, ale właśnie, tutaj ciężko to jednoznacznie określić.
Czy kolejny tydzień ciąży ułatwia precyzyjne ustalenie terminu porodu?
Wydawać by się mogło, że wyznaczenie terminu porodu będzie łatwiejsze, gdy płynie nieco czasu. Rzeczywiście opierając się na rozwoju dziecka i jego wzroście lekarze często dokonują korekty ustalonej na samym początku daty. Jednak ma to uzasadnienie tylko wtedy, gdy płód rośnie i rozwija się standardowo. W przypadku jakichkolwiek problemów sposób ten może być zwodniczy. Idealnie byłoby, gdyby kobieta znała datę zapłodnienia, jednak tylko niewielki procent pań wie, kiedy do tego doszło.
Dużo łatwiej jest ustalić termin ostatniej miesiączki. Termin porodu oblicza się stosując tzw. wzór Naegelego. Uwzględnia on pierwszy dzień miesiączki oraz długość cyklu. Dokładnie wygląda on w następujący sposób:
Wyliczenie terminu porodu określa — pierwszy dzień ostatniej miesiączki, do którego dodaje się 7 dni, po czym odejmuje 3 miesiące. Wprowadza się też korektę odpowiedniej ilości dni licząc od wzorcowej, 28-dnioweej długości cyklu.
Wzór może wydawać się na pierwszy rzut oka skomplikowany. Jest za to precyzyjny. Kierując się datą ostatniej miesiączki i dodając do niej informację o długości cyklu można dosyć precyzyjnie obliczyć termin porodu. Jednak jest przy tym zastrzeżenie, że taka kalkulacja sprawdza się tylko u kobiet, które regularnie miesiączkują. Duże odchylenia powodują, że trudniej jest się zorientować we właściwym tygodniu ciąży.
Co zrobić, jeśli nie można ustalić daty porodu na podstawie miesiączki?
Ustalenie terminu porodu bywa skomplikowane. Kobiety, które chcą dowiedzieć się jeszcze przed wizytą u lekarza o tym, kiedy urodzą często próbują ustalić to samodzielnie. Pomocny jest wtedy kalkulator terminu porodu. Można na jego podstawie dosyć precyzyjnie określić datę przyjścia dziecka na świat.
Pomocne w terminie porodu okazuje się też badanie USG. Wykonane podczas niego obliczenia określonych parametrów pozwalają precyzyjnie zorientować się kiedy dziecko przyjdzie na świat. Do wyliczenia terminu porodu stosuje się:
- CRL (crown-rump length), czyli długość ciemieniowo-siedzeniową. Pomiar ten wykonywany jest przed 10 tygodniem ciąży.
- BPD (biparietal diameter), czyli pomiar dwuciemieniowego wymiaru główki płodu. Oblicza się go między 8 a 22 tygodniem ciąży.
Dane te pozwalają na doprecyzowanie tego, co pokazał kalkulator ciąży.
W kolejnych tygodnia ciąży można jeszcze raz skorygować wiek ciąży i ustalić datę porodu dokonując pomiarów:
- FL (femur length), czyli pomiar kości udowej.
- TCD (transverse cerebellar diameter), czyli określenie wymiarów móżdżku.
Niezależnie od tego jak precyzyjnie będzie określony termin porody, trzeba przygotować się, że zaledwie kilka procent kobiet rodzi dziecko w wyznaczonym dniu. Czas rozwiązania zależy bowiem od wielu czynników takich jak predyspozycje genetyczne, wiek matki, stan jej zdrowia oraz oczywiście sam przebieg ciąży. Dlatego trzeba być przygotowanym, że może to nastąpić zarówno kilka dni wcześniej, jak i nieco później niż początkowo zakładano.